Pradžia
lt
en

Projektas „Dokumentika Lietuvos bibliotekose“ – Klaipėdos rajone

Pradžia

    Išties prasmingos kultūrinės iniciatyvos dažniausiai sulaukia ne tik gausaus būrio dalyvių susidomėjimo, bet ir jų rengėjų vidinių paskatų tęsti sėkmingai pradėtas kūrybines veiklas. Taip gimė ir naujas renginių ciklas „Dokumentika Lietuvos bibliotekose“, kuris  tapo dar 2017 m. pradėto projekto „Misija Knygnešys“, vykdyto kartu su Lietuvos bibliotekininkų draugija, gerųjų patirčių tąsa. Kūrybinėse Misijose užsimezgusi režisieriaus Lino Augučio  ir  Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos komandos kūrybinė draugystė subrandino naujų kultūrinių-pažintinių idėjų, kurios virto 10 renginių ciklu ir įsibėgėjus rudeniui leidosi į kelionę po Pamario krašto bibliotekas ir bendruomenes.

    Projekto-dirbtuvių „Dokumentika Lietuvos bibliotekose“ renginiuose, kurie vykdavo kaskart kitame Klaipėdos r. savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos filiale, žiūrovai turėjo galimybę supažindinti su iškiliais lietuviškos dokumentikos kūrėjais: režisierėmis Agne Marcinkevičiūte ir Ramune Rakauskaite, režisieriais Artūru Javdokimovu, Linu Augučiu ir Eimantu Belicku, prodiusere Rasa Miškinyte bei jų audiovizualiniais darbais. Buvo parodyta dešimtis skirtingos tematikos dokumentinių filmų: „Iš kur tas švytėjimas“ (rež. A. Marcinkevičiūtė), „Trys skrybėlės“ ir „Kelionė namo“ (rež. R. Rakauskaitė), „Vabzdžių dresuotojas“ ir „Prezidentinis karo laivas“ (rež. L. Augutis), „Secondhand“ (rež. A. Jevdokimovas), „Tumo kodeksas” (rež. E. Belickas), „Sapnuoju, kad einu“, „Pavyzdingas elgesys“, „Išeiti iš namų“, kuriuos pristatė prodiuserė R. Miškinytė. Kino kūrinių peržiūroms naudota modernizuota bibliotekų techninė bazė užtikrino gerą vaizdo ir garso kokybę.

    Lietuvos kultūros tarybos remiamo projekto „Dokumentika Lietuvos bibliotekose“ veiklose autorinę kino dokumentiką pristatant mažesniųjų miestelių bendruomenėse, ypatingas dėmesys buvo skirtas visuomenės švietimui ir skatinimui legaliai naudoti autorinį turinį, gerbti kūrybinį darbą. Svarbiausią informaciją apie autorius,  autorių teises, teisėtus autorinio turinio naudojimo būdus ir legalaus intelektinio turinio šaltinius internete rengėjai pateikė specialiai šiam projektui sukurtoje skrajutėje.

    Neatsiejama renginių ciklo „Dokumentika Lietuvos bibliotekose“ dalimi tapo kūrybinės dirbtuvės, kuriose režisierius Linas Augutis susitikimų dalyvius mokė, kaip jiems patiems tapti kūrėjais ir paprastomis priemonėmis – išmaniaisiais telefonais – sukurti savo animacinį filmuką. Dirbtuvių rengėjai buvo maloniai nustebinti susidomėjusiųjų animacijos kūrimu gausa, kūrėjų azartu ir polėkiais. Įkvėpimo pagauti, į išmaniuosius kūrybinius atradimus pasinėrė ne tik jaunimas, bet ir vyresnieji kūrybinių dirbtuvių dalyviai.

    Projekto „Dokumentika Lietuvos bibliotekose“ 2021 m. renginiai jau baigėsi, bet tiek dokumentikos kūrėjų, tiek jos žiūrovų atminty liko prasmingos naujos patirtys, šilti jaukių susitikimų ir nuoširdaus bendravimo įspūdžiai. Dokumentikos projekto iniciatorė, VšĮ „Audiovizualinių projektų asociacija“, be galo dėkinga savo partneriams, Klaipėdos raj. savivaldybės Jono Lankučio viešajai bibliotekai, ir įgyvendinant kūrybines veiklas talkinusiems šios bibliotekos darbuotojams, tikriems savo darbo profesionalams: direktorės pavaduotojai Dianai Ciparienei, Informacinio skyriaus vedėjai Živilei Markutei-Armalienei, informacinių technologijų ir ryšių specialistui Osvaldui Girčiui, vyriausiajam bibliotekinių procesų automatizavimo inžinieriui Stasiui Sodeikiui.

    Dalindamiesi gerosiomis patirtimis, tikime, kad renginių ciklo „Dokumentika Lietuvos bibliotekose“ šiemet Klaipėdos rajono bibliotekose pasėtos pirmosios autorinės dokumentikos kūrinių bei animacijos kūrimo pažinimo sėklos atras palankių galimybių pasiekti ir kitų Lietuvos regionų bibliotekų kūrybines terpes bei padėti jose auginti įvairiapusiškai kultūriškai išprususį lankytoją, nuo vaiko iki senelio.

    Jūratė Stongvilienė

    Nuotraukos  – Živilė Markutė-Armalienė