Pradžia Easy-to-read
lt
en

Praeities kadrai Jono Lankučio bibliotekoje

Pradžia

Siekiant pristatyti Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos šeimos švenčių panašumus ir skirtumus, kurie gali būti randami dažno Klaipėdos rajono gyventojo šeimos albume, Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka vykdė etninės kultūros puoselėjimo ir plėtros projektą „Praeities kadre – regionų pažinimas“, jį finansavo Klaipėdos rajono savivaldybė.

Senosios fotografijos – unikali ir svarbi istorinio ir kultūrinio paveldo dalis. Nuotraukoje įamžintas kadras išlaiko trupinėlį praeities, kurią galime pamatyti. Projekto idėja – skatinti įvairiapusį rajono gyventojų Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionų kultūros pažinimą bei puoselėjimą, inovatyviai, kūrybiškai įtraukiant juos į savo krašto etnopaveldo išsaugojimą. Rajono gyventojai buvo kviečiami pateikti nuotraukų iki 1939 m., kuriose įamžintos šeimos šventės, lauko darbai. Šios fotografijos nuskenuotos, suskirstytos pagal Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos regionus bei atrinktos parodai.

Nuotraukose matomos tradicijos, bendros šeimos fizinės charakteristikos, šukuosenos, drabužių stiliai parodo mūsų protėvių gyvenimo vaizdą, tačiau, jei mes nežinome, kaip istoriškai žiūrėti į nuotraukas, dalis mūsų istorijos išnyksta. Todėl projekto pristatymo metu buvo pakviesta etnologė Aldona Kuprelytė, kuri supažindino su minėtų regionų aprangos panašumais ir skirtumais. Įtaigiai pristatydama tautinį kostiumą, apžvelgdama pateiktas fotografijas, Žemaitijos nacionalinio parko etnografė padėjo atpažinti, kokie tautinio kostiumo elementai būdingi Žemaitijai ir Mažajai Lietuvai.

Taip pat projekto organizatoriams svarbu užtikrinti, kad dabartiniame skaitmeniniame amžiuje, būtų išsaugotas mūsų protėvių palikimas. Viena jautriausių palikimo formų – trapios, pavaldžios laikui fotografijos, todėl kiekvienas projekto dalyvis gavo suskaitmenintas nuotraukas laikmenoje, taip tikintis diegti žmonėms supratimą apie asmeninio paveldo išsaugojimą.

Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėjos pavaduotoja darbui su kraštotyra
Giedrė Ilginienė