Pradžia
lt
en

Gargždai – lietuvių kalbos dienų sostinė 2023. Kalbos formos. Uždarymo renginys

Pradžia

Kiekviena pradžia turi pabaigą – kovo 30 d. užbaigtas projektas „Gargždai - lietuvių kalbos dienų sostinė 2023. Kalbos formos”. Gargždams suteiktas Lietuvių kalbos dienų sostinės titulas džiugina, bet ir įpareigoja - skleisti bei saugoti lietuvišką žodį. Daugiau negu mėnesį biblioteka kvietė pajausti kalbą per įvairias formas. Šio projekto metu buvo pristatytos muzikos, kino, mirusių žodžių, judesio, pojūčių formos kalboje – šitaip visuomenei atskleistas lietuvių kalbos grožis, jos universalumas, savitumas.

Renginį atidarėme su Šeiko šokio teatro specialiai šiam projektui sukurtu spektakliu „Šmukulis“. Spektaklyje vaizdo, garso ir jausmo sintezė atspindi pasienio miesto Gargždų daugiatautiškumą, daugiasluoksniškumą. Taip pat tai - dovana miestui, kuris šiais metais švenčia 770-ąjį gimtadienį. 2023-ieji dar paskelbti ir Klaipėdos krašto metais, o Gargždai įsikūrę šalia istorinės ribos su Mažąja Lietuva.

Sveikinimo žodį tarusi biliotekos l. e. p. direktorė Aurelija Butkutė-Norkevičienė, Valstybinės lietuvių kalbos komisijos kalbos konsultacijų grupės vadovė Sigita Sereikienė ir Klaipėdos rajono savivaldybės meras Bronius Markauskas sutartinai teigė, kad ši gražia pabaiga yra tik reikšmingos kelionės pradžia, o lietuvių kalbą ir lietuvišką žodį saugoti, vertinti reikia visada, ne tik tokių projektų metu.

Projektu „Gargždai – Lietuvių kalbos dienų sostinė 2023. Kalbos formos“ siekėme šiuolaikiškai ir tradiciškai paminėti lietuvių kalbos dienas, skatinti labiau pažinti Klaipėdos kraštą, jo istoriją, kultūrą bei kalbą. Šiame krašte daugiausia rokuojamasi ir fabeliuojama, tad žemaitišką rodą pristatė žolininkė, rašytoja Giedrė Bružienė, o Mažosios Lietuvos špruką - Mažosios Lietuvos kultūros puoselėtoja Virgina Asnauskienė.

Viena šio projekto dalių buvo mokinių piešinių konkursas „Piešiu gotišką raidę“. Šis konkursas paskatino gilesnį savojo krašto pažinimą per ypatingą rašto grožį, juo buvo siekiama įtraukti mokinius į aktyvią kūrybinę veiklą, skatinant dailės kalba išreikšti savo santykį su lietuvių kalba ir krašto istorija, kalbiniu kraštovaizdžiu. Konkurse dalyvavo Klaipėdos rajono mokiniai, taip pat į gotiškos raidės piešimą įsitraukė mokiniai iš Italijos lietuvių bendruomenių bei Klaipėdos Jūrų kadetų mokyklos. Komisijos pirmininkė, Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Ligita Liutikienė pasveikino jaunuosius dailininkus ir paskelbė laureatus.

Paskutinėje renginio dalyje buvo įteikta Johano Ferdinando Kelkio premija „Jaunasis publicistas“. Šis Mažosios Lietuvos pedagogas, spaudos ir raštijos darbuotojas – buvo itin universali ir kūrybinga asmenybė. Visa Johanno Ferdinando Kelkio biografija liudija apie jo atsidavimą lietuvybės reikalams. Nugalėjo Izabelė Kurpeikytė, kuri, deja, negalėjo dalyvauti renginyje dėl ligos, bet premiją Izabelės mamai įteikė ir sveikinimus perdavė meras, vicemerė ir Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ redaktorė Vilija Butkuvienė. Renginį šventiškai užbaigė mokytojos Rasos Linkienės mokinė, Gargždų „Kranto“ progimnazijos vokalo studijos „Bangelė“ solistė Monika Šepikaitė.

Džiaugiamės, kad projekto veiklose aktyviai dalyvavo ne tik mūsų krašto žmonės, bet ir lietuvių bendruomenės iš Latvijos ir Italijos. Neabejojame, kad projektas dalyviams paliko neišdildomų įspūdžių ir leido suvokti, kad kalba ne tik žodžiai, sakiniai, kableliai – kalba turi begalę formų. Ją galima išreikšti per garsą, vaizdą, jausmą.

Nuoširdžiai dėkojame visiems, kurie prisidėjo prie šio projekto įgyvendinimo.

Piešinių konkurso „Piešiu gotišką raidę“ laimėtojai:

I grupė (5-8 kl.)

IV vieta

Liepa Jokubaitytė (Vėžaičių pagrindinė mokykla) ir

Lukas Darius Jakaitis (Gargždų „Kranto“ progimnazija)

III vieta

Martynas Udra (Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla)

II vieta

Ugnė Kojelytė (Vėžaičių pagrindinė mokykla)

I vieta

Urtė Škultinaitė (Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla)

Ir Gabija Sorokaitė (Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokykla)

II grupė (9-12 kl.)

III vieta

Neilas Kaminskis (Dituvos pagrindinė mokykla)

Jolita Mačiulskytė (Vėžaičių pagrindinė mokykla)

II vieta

Austėja Laugalytė (Vėžaičių pagrindinė mokykla)

I vieta

Pijus Jokubaitis (Gargždų „Vaivorykštės“ gimnazija)

Sveikiname laimėtojus ir dėkojame juos ruošusioms mokytojoms:

Vėžaičių pagrindinės mokykos mokytojai Violetai Jonikaitei,

Gargždų „Kranto“ progimnazijos mokytojai Dangai Straukienei,

Plikių Ievos Labutytės pagrindinė mokyklos mokytojai Tatjanai Zaksienei,

Dituvos pagrindinė mokyklos mokytojoms Mildai Kontrimei ir Rasai Kruopei,

Veiviržėnų Jurgio Šaulio gimnazijos mokytojai Valdonijai Karaliūnienei.

Tiesioginės transliacijos įrašą rasite čia: https://youtu.be/JWf_KKQ-lpY

Įrašas iš LRT laidos „Laba diena, Lietuva”. Nuo 55 minutės - specialus reportažas iš renginio: https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/2000266007/laba-diena-lietuva-politologe-apie-prailginta-pensini-amziu-prancuzijoje-tai-ne-pasirinkimas-o-butinybe?time_start=3313