Kuomet pasaulį kaustė karantinas ir kiti pandemijos ribojimai, buvusiai Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vedėjos pavaduotojai Albinai Ananjevai galvoje vis sukosi mintys, ką tokio padaryti, kad padėti žmonėms neatitolti vieniems nuo kitų. Savo mintimis pasidalijo su kolege Rasa Dambrauskiene ir taip, po truputį gimė idėja pateikti Lietuvos kultūros tarybai projektą ir sukurti edukacinį stalo žaidimą „JOnas ir raJOnas“. Specialistai pripažįsta, kad žaisdami vaikai ugdo ir suaugusiuosius, o tokiam abipusiam tobulėjimui labiausiai reikia kokybiško buvimo kartu. „Šis žaidimas įgavo kitą prasmę dabartiniame karo kontekste - dabar galiu pasakyti, kad žaidimas skirtas ne tik žaisti su vaikais, bet ir supažindinti juos su istorija bei įkvėpti tikėjimo, kad ta istorija daugiau nepasikartos“ – pristatymo metu sakė A. Ananjeva.
Apie visą kelią - nuo idėjos iki spaustuvės papasakojo iš projekto idėjos autorės „vairą“ perėmusi vyriausioji bibliotekininkė Neringa Birbalienė. Perimti darbą kelio viduryje tapo iššūkiu ne tik Neringai, bet ir visai bibliotekos komandai – žaidimo taisyklės, koncepcija, informacinė sklaida ir 300 klausimų apie visas 11 Klaipėdos rajono seniūnijų. Klausimai buvo kuriami nuo projekto pradžios, kartu su partneriais (ypatingai dėkojame Gargždų krašto muziejui ir Klaipėdos rajono turizmo informacijos centrui) analizuojant ir atrinkinėjant archyvinę, istorinę, etnografinę medžiagą. Svarbu buvo ir tinkamai bei patraukliai sukurti vizualinį apipavidalinimą, todėl, pasitarus su S. Jokužio leidyklos-spaustuvės projektų vadove Birute Maziene ir dizainere Jūrate Banyte-Gudeliene, buvo nuspręstą žaidimo komplektą sudaryti iš dviejų dalių: cilindro, kuriame – žaidimo lentą ir dėžutės, kurioje - klausimų kortelės, žaidimo lenta, figūros ir net dėlionė, skirta šeimos nariams, kurie dar per maži įsitraukti į patį žaidimą. Edukacinis stalo žaidimas „JOnas ir raJOnas“ turi konkrečias funkcijas – žaidybiniu būdu stiprinti vaikų ir suaugusiųjų tautinį identitetą, ugdyti jų socialines ir komunikavimo kompetencijas, atskleisti etnografinio regiono išskirtinumo ženklus. Klaipėdos rajonas – unikalus 4 vandenų kraštas, kuriame susijungia Mažoji Lietuva ir Žemaitija, čia dar galima išgirti šišioniškių tarme kalbančius (mirštanti lietuvininkų kalba) žmones, paragauti išskirtinio kulinarinio paveldo patiekalų, pasižvalgyti po kultūros paveldo objektus ir kt.
Balandžio 27 d. vykusio projekto pristatymo metu savo pirmuosius „susitikimus“ su „JOnu ir raJOnu“ ir pirmąsias keliones į spaustuvę prisiminė bibliotekos direktorė Indra Tamašauskienė, o susirinkusius žaidimo „gimimo“ ir Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės proga sveikino kultūros sritį rajone kuruojanti, Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Ligita Liutikienė. Labai simboliška ir džiugu, kad Jonas savo namus, biblioteką ir savo rajoną pasiekė būtent šią savaitę, dedikuotą tvarumo temai. Renginio viduryje su linksma muzika, lyg vijurkas įsisukęs pagrindinis žaidimo personažas Jonas (Klaipėdos dramos teatro aktorius Arūnas Mozeris) įtraukė visus į linksmą protmūšį, taip pristatydamas ir keletą žaidimo klausimų. Visi teisingai atsakę buvo apdovanoti atminimo dovanomis – „JOno ir raJOno“ firminiais „JO-JO“ žaidimais! O pats Jonas jau netrukus pradės savo kelionę po rajoną ir su gyventojais susipažinti atvyks į Agluonėnų, Dovilų, Endriejavo, Vėžaičių, Priekulės ir kitus bibliotekos filialus. Taip pat Jonas svečiuosis pas projekto partnerius: Klaipėdos apskrities viešojoje I. Simonaitytės bibliotekoje, Kretingos rajono savivaldybės M. Valančiaus viešojoje bibliotekoje, Šilutės rajono savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje, Rietavo savivaldybės Irenėjaus Oginskio viešojoje bibliotekoje, Jurbarko rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje. Nuoširdžiai tikimės, kad netolimoje ateityje edukacinis stalo žaidimas „Jonas ir raJOnas“ galėtų tapti ir puikia Klaipėdos rajono savivaldybę reprezentuojančia dovana rajono svečiams! Sekite bibliotekos naujienas ir būtinai ateikite pažaisti ir susipažinti ne tik su Jonu, bet ir su Klaipėdos rajonu!