„Pajusk, išgirsk, paliesk“ - interaktyvus susipažinimas su neregio pasauliu

     Rugpjūčio 23-24 dienomis Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje ir šešiuose filialuose (Priekulėje, Agluonėnuose, Girininkuose, Vėžaičiuose, Drevernoje, Dituvoje) lankėsi kolegos iš Lietuvos aklųjų bibliotekos. Susipažinę su bibliotekoje vykdomomis veiklomis, darbuotojams ir visuomenei pristatė programą „Pajusk, išgirsk, paliesk“, skirtą interaktyviomis priemonėmis supažindinti su neregio pasauliu. Susirinkusieji sužinojo kaip regos negalią turintis žmogus suvokia aplinką - užrištomis akimis „vedlė“ visus vedžiojo po biblioteką, siūlė atpažinti kvapus, pristatė taktilines knygas, skirtas mažiesiems ir dar nemokantiems skaityti regos negalią turintiems vaikams(jas kuria savanoriai ir biblioteka jų sukaupė apie 200), biblioterapijos metodą.
     Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojai pademonstravo virtualią ELVIS - elektroninių leidinių valdymo informacinę sistemą, kurioje skaitytojai gali užsisakyti garsinius ir kitus skaitmeninio formato leidinius, parodė kaip šios virtualios paslaugos pagalba užsisakyti norimą knygą, kurią gali surasti ne tik pagal autoriaus, bet ir diktoriaus pavardę bei klausytis teksto įrašo pasirinktu skaitymo greičiu. Vartotojas taip pat gali įvertinti perskaitytas knygas ir pasiūlyti kokius leidinius reikėtų išleisti . Tai svarbu, nes biblioteka užsiima leidyba – 2017 m. išleido 508 naujas knygas, iš jų – Brailio raštu - 27, daugiafunkcio formato vadovėlius – 5.
     Klausytojai sužinojo, kad Brailio raštas – universalus, juo galima ne tik užrašyti tekstą, bet ir matematikos formules, natas, smalsavo, kiek laiko trunka įskaityti knygą, daug emocijų sukėlė filmų, pritaikytų neregiams peržiūra. Nustebo išgirdę, kad šiuo metu galima įgarsinti ne tik knygas, bet, pavyzdžiui, ir madų šou, taip pat vyksta parodos, kuriuose bent keletas kūrinių yra pritaikyti neregiams.
     Kolegos iš Vilniaus pristatė „Pasakojimų dėžutę“ – priemonę neįgaliųjų vaikų socialinės aplinkos pažinimui lavinti ir suvaidino mini spektaklį, sukurtą pagal K. Kasparavičiaus apsakymus „Arbatos klubas“, „Ąsotis“, „Vaisiai“, „Ginčas“.
     Lietuvos aklųjų bibliotekos darbuotojai savo programą „Pajusk, išgirsk, paliesk“ pristatė ir surengė edukacinius užsiėmimus Priekulės filiale bei Vaikų literatūros skyriuje. Jauniesiems bibliotekų skaitytojams pademonstravo taktilines knygeles, reljefines iliustracijas, suvaidino „Pasakojimų dėžutės“ spektakliuką, o edukacinėse dirbtuvėlese vaikai kūrė savo svajonių puodelius su liečiamomis iliustracijomis.
     Išsamus, vaizdingas, interaktyvus projekto „Pajusk, išgirsk, paliesk“ pristatymas abejingų nepaliko – klausytojai uždavinėjo įvairiausius klausimus, susijusius su Lietuvos aklųjų bibliotekos veikla, leidyba, specialiųjų poreikių turinčių žmonių bibliotekinio ir informacinio aptarnavimo sritimi, galimybėmis bendradarbiauti.
Živilė Markutė-Armalienė
Nuotraukos – Živilė Markutė-Armalienė, Lina Vaičiulytė