Tarptautinis jaunimo mainų projektas „Etnobook 2018“

     Liepos 2-9 dienomis Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka, Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešoji biblioteka ir Lvovo apskrities vaikų biblioteka organizavo tarptautinį jaunimo mainų projektą „Etnobook 2018“. Šio projekto tikslas – stiprinti kultūrinius ryšius, bendradarbiavimą, skatinti jaunimo lyderystę tarp Lietuvos ir Ukrainos ir suteikti galimybes jaunimui keistis patirtimis profesiniame bei pilietiniame tobulėjime Europos kontekste. Tarptautinį projektą finansavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Jaunimo reikalų departamento Lietuvos ir Ukrainos Jaunimo mainų taryba, Klaipėdos ir Skuodo rajonų savivaldybės. Projektą įgyvendinti taip pat padėjo nuolatinis Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos partneris – Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centras bei Skuodo meno mokykla.
     2014 metais Lietuvos Respublikos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija pasirašė sutartį su Ukrainos Bibliotekų asociacija. Ši sutartis atvėrė galimybes įgyvendinti bendrus projektus, organizuoti konferencijas bei seminarus, skatinančius ir plėtojančius bibliotekų bendradarbiavimą. Siekiant bendradarbiauti bibliotekininkystės ir informacijos mainų srityje, užsimezgė draugystė tarp Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio, Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešųjų bibliotekų ir Lvovo apskrities vaikų bibliotekos, skatinanti kurti įvairius informacinius, skaitymą, kalbos, kultūros pažinimą skatinančius projektus.
     Projekto „Etnobook 2018“ iniciatorė ir vadovė – Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė subūrė kūrybiškų, iniciatyvių vadovų ir jaunuolių komandą, kuri bendraujant, bendradarbiaujant, dalyvaujant ir vykdant įvairias veiklas, puikiai atstovavo Lietuvą.
     Šis projektas organizuojamas jau antrus metus: praeitais metais projektas „Etnobook 2017“ vyko Lietuvoje, o šiemet svetingų žmonių šalyje – Ukrainoje, kur prie projekto prisijungė ir Ivano-Frankovsko apskrities vaikų biblioteka.
     Liepos 3 dieną įvyko „Etnobook 2018“ atidarymas Lvovo apskrities vaikų bibliotekoje. Tokiu puikiu projektu, vienijančiu dvi draugiškas tautas, pasidžiaugė Batričė Beliavcev – Lietuvos Respublikos konsulato Lvove atsakingoji sekretorė. Sveikinimo žodžius tarė Lvovo apskrities kultūros, tautybių ir religijos departamento direktorė Turkalo Miroslava, Lvovo apskrities vaikų bibliotekos direktorė Larysa Luhova, Skuodo rajono savivaldybės Romualdo Granausko viešosios bibliotekos direktorius Jonas Grušas. Ekskursiją po biblioteką vedė, festivalio atidarymą koordinavo Lvovo apskrities vaikų bibliotekos darbuotoja, viena iš projekto vadovių Olena Kremniova. Projekto vadovė Klaipėdos apskrities Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė projektą „Etnobook“ pristatė ne tik susirinkusiems Lvovo apskrities vaikų bibliotekoje, bet ir Galyčino radijo stoties eteryje. Po šilto sutikimo, skanių vaišių, įspūdingo merginų etnogrupės „Jagodi“ pasirodymo dalyviai žaidė susipažinimo žaidimą ir da lyvavo tautinių juostelių pynimo edukacijoje – jas pradėjo pinti jau važiuodami autobusu – (mokytoja Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro mokytoja Rasa Buivydienė) bei lėlyčių kūrimo edukacijose (mokytoja Lvovo apskrities vaikų bibliotekos darbuotoja Nadia Lavryniv).
     Kasdien projekto „Etnobook 2018“ dalyvių laukė įvairios veiklos. Jaunimas ir vadovai klausėsi pasakojimo apie nacionalinį ukrainiečių kovos meną – hopaką ir stebėjo pasirodymą bei bandė patys atkartoti judesius, dalyvavo ekskursijoje po Lvovą su iš Lietuvos kilusia gide Veronika, aplankė Etnografijos ir amatų muziejų – apžiūrėjo ekspoziciją ir, vadovaujant mokytojui Jurijui Gaidi, dalyvavo šokoladinių liūtų gamybos edukacijoje. Prie T. Ševčenkos paminklo vyko Flash Mob‘as – reklamavo projektą „Etnobook 2018“ ir lietuvių bei ukrainiečių kalbomis skaitė T. Ševčenkos „Testamentą“. Projekto „Etnobook 2018“ akciją fotografavo ir filmavo dronais, taip pat neabejingi liko ir praeiviai, kurie susidomėję stebėjo ir fiksavo Flash Mob‘ą. Vakarais – smagūs pasibuvimai, štai 2-ąjį projekto vakarą vyko etnovakaronė, kurioje dalyvavo net ukrainiečių vaikų mamos!
     „Etnobook 2018“ projekto vadovės Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė ir Lvovo vaikų bibliotekos darbuotoja Olena Kremniova, praėjusio bei šiųmečio projektų dalyviai Vytautas Valaitis bei Ania Petrenko dalyvavo tiesioginėje Lvovo televizijos laidoje „Labas rytas, Lvove“.
     „Etnobook 2018“ projekto dalyviai lankėsi Liaudies architektūros ir buities muziejuje Lvove ir surengė bendrą koncertą, kuriame pasirodė ne tik projekto dalyviai, bet ir ansamblis „Žyva", bandūrisčių trio „Makiv cvit“, grupės „Nevalyk lentos“ iš Gargždų ir „Gal“ iš Skuodo. Lietuviai dalyviai paruošė staigmeną – ukrainiečių kalba uždainavo „Chervona Ruta“, ukrainiečiai buvo sužavėti ir sujaudinti. Pasistiprinus ukrainietiškais barščiais ir bulvių virtinukais, visų laukė kazokų linksmybės, o Lvovo nacionalinėje dailės galerijoje žaidimas „Quest“. Liepos 4-osios vakare, prie viešbučio, lietuviai surengė gatvės koncertą, kuris sulaukė didžiulio pasisekimo: praeiviai klausėsi, šoko, filmavo...
     Liepos 6-ąją iš Lvovo jaunieji lyderiai pajudėjo link Karpatų, užsuko į Ivano-Frankovsko miestą, kuriame prie projekto „Etnobook 2018“ prisijungė Ivano-Frankovsko vaikų bibliotekos dalyviai ir jų vadovė - Ivano-Frankovsko vaikų bibliotekos direktorė Iryna Tatsakovych. Kolomyjos mieste apžiūrėjo „Pysankos“ muziejų, kuriame eksponuojami daugiau nei 10 000 dailiausiais raštais išmargintų kiaušinių, kurių amžius siekia net XIX a., dalyvavo kiaušinių marginimo vašku edukacijoje, sustojo pasigrožėti Yaremsche kriokliu, prisipirko lauktuvių. Vakare, 21 val., Karpatų kalnuose, netoli Verchovynos miesto, paminėjo Lietuvos valstybės dieną. Visi projekto „Etnobook 2018“ dalyviai prisijungė prie jau tradicija tapusios iniciatyvos - sugiedojo „Tautišką giesmę“.
     Verchovynoje, jaunimo centre „Dumka“, kuriame apsistojo projekto dalyviai, taip pat netrūko veiklos ir įvairiausių edukacijų. Gamino ženkliukus, piešė 3D pieštukais, geliniais ir akriliniais rašikliais ornamentavo medines žuveles, paukštukus, kūrė seges, pintas iš vytelių, jas dekoravo lietuvių ir ukrainiečių vėliavų spalvų siūlais, pynė draugystės apyrankes, sudalyvavo huculų – Karpatų kalnų gyventojų – teatralizuotose vestuvėse: smagiai pasišoko, pasiklausė nacionaliniais instrumentais atliekamų kūrinių, drąsiausieji net pabandė pagroti tradiciniu huculų liaudies instrumentu – trembita. Projekto „Etnobook 2018“ jaunieji dalyviai jėgas išbandė protmūšyje, klausėsi Skuodo R. Granausko viešojoje bibliotekoje savanoriaujančio švedo Niklo Ronnerfalko pasakojimo apie Erasmus+ programą ir savo veiklas bibliotekoje. Rytą pradėję rytine mankšta, kurią vedė KASP savanoris Gintaras Kuizinas, pasistiprinę iškeliavo į Karpatų kalnus: patrasioję kalnų keliukais kūrė laužą, kepė dešreles, mėgavosi tyru kalnų oru ir ramybe.
     Verchovynos mieste įvyko baigiamasis projekto „Etnobook 2018“ koncertas. Gera buvo klausytis lietuvių, ukrainiečių, anglų ir žemaičių kalbomis atliekamų dainų, susirinkusieji kartu šoko, dainavo...
     Baigiamojoje šventėje, kuri vyko jaunimo centre „Dumka“, projekto dalyviai aptarė veiklas, kūrė ateities planus, teikė dovanas. Įspūdžius apie projektą jaunimas perteikė bendroje piešimo edukacijoje, lietuviai spėjo kokias lietuvių liaudies pasakas vaidino ukrainiečiai, o ukrainiečiai – kokią jų pasaką inscenizavo lietuviai.
     Visi projekto „Etnobook 2018“ dalyviai labai susidraugavo, tad paskutiniąją projekto dieną buvo visko: įkvepiančių kalbų, išsiskyrimo ašarų, juoko, dalijimosi kontaktais, įspūdžiais, o apsikabinimų - nesuskaičiuoti.
     Vykstant namo projekto „Etnobook 2018“ vadovė - Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė visiems projekto dalyviams padėkojo, įteikė sertifikatus, atminimo dovanėles, ragino skleisti žinią apie projektą.
     Liepos 18 dieną Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje įvyko tarptautinio jaunimo mainų projekto „Etnobook 2018“ aptarimas- pristatymas. Projekto vadovė Klaipėdos apskrities Jono Lankučio viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja Diana Ciparienė trumpai pristatė projekto esmę, programą ir kokie tikslai ir veiklos buvo įgyvendintos išvykoje Ukrainoje. Atlikus anketinę apklausą išaiškėjo, kad projektas buvo reikalingas, veiklos įdomios ir kūrybiškos, nors kai kuriems jų buvo per daug, trūko sistemingesnio laiko planavimo. Jaunimas dėkojo už galimybę susipažinti su svetinga šalimi - Ukraina, įdomiais žmonėmis, susirasti draugų ir teigė, kad norėtų dar kartą sudalyvauti. Savo kelionės įspūdžiais dalinosi ir jau antrus metus projekte dalyvaujantis jaunuolis - Vytautas Valaitis. Jis parodė savo sukurtą filmuką iš įsimintiniausių akimirkų, kurias fiksavo visos kelionės metu. Viena iš vadovų, Gargždų vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro vadovė Skaidra Karalienė, džiaugėsi bendradarbiavimu su biblioteka, iniciatyviais, kūrybiškais projekto vadovais ir jaunuoliais, linkėjo, kad dar ne vienas projektas būtų įgyvendintas. Klaipėdos rajono laikraščio „Banga“ direktorė ir redaktorė Vilija Butkuvienė pasiūlė projektą pristatyti mokyklose, kad jaunimas žinotų kuo gyvena šiandieninė Ukraina, kas skiria ir kas vienija dvi šalis – Lietuvą ir Ukrainą. Projekto pristatymo pabaigoje svarų žodį tarė Klaipėdos rajono savivaldybės mero pavaduotoja Rūta Cirtautaitė ir Švietimo, kultūros ir sporto komiteto pirmininkas Raimondas Simonavičius. Jie teigė, kad iš pateiktos ataskaitos galima spręsti, kad projektas „Etnobook 2018“ įdomus, naudingas ir reikalingas. Jis turi gyvuoti ir kitais metais finansavimas tokiam projektui turi būti skirtas.
     Šiuolaikinė biblioteka - tai žinių, informacijos, kultūros ir švietimo centras, kur užtikrinamos informacinės paslaugos, suteikiama galimybė kūrybiškai mokytis ir tobulėti visą gyvenimą, pagalba įveikti informacijos amžiaus pasaulio iššūkius. Bibliotekos išgyvendamos pokyčių laikmetį ieško įvairių būdų kaip išlikti, pritraukti įvairaus amžiaus, socialinių grupių lankytojus, nuolatos plečia savo paslaugų spektrą ir veiklos sritis. Suvokdami svarbą bei būtinybę integruoti vaikus ir jaunimą į bibliotekos veiklą, ir taip skatinti ne tik domėjimąsi skaitymu, bet ir siekti bendrystės, komunikacijos bei prasmingo buvimo kartu, biblioteka be tradicinių paslaugų siūlo ir papildo įvairiomis komercinėmis paslaugomis, kuria inovatyvias paslaugas, edukacinius užsiėmimus, projektus. Tarptautinis jaunimo mainų projektas „Etnobook 2018“ taip pat prisideda prie vaikų ir jaunimo kūrybiškumo, pilietiškumo, lyderystės, informacinių technologijų ugdymo, skatina iniciatyvumą ir bendruomeniškumą, užtikrina jiems kūrybišką ir turiningą laisvalaikį.

Daugiau vaizdų ir įdomybių - Children's fest „Etnobook“ Facebook paskyroje: https://www.facebook.com/%D0%A1hildrens-fest-%D0%95tnobook-2329280433964058/

Tekstas, nuotraukos – Živilės Markutės-Armalienės