„Sveikas žmogus - jaunas žmogus“ - renginys, skirtas Vydūno metams paminėti

   

    Šiltą gegužės popietę Jono Lankučio viešosios bibliotekos skaityklon į renginį „Sveikas žmogus - jaunas žmogus“  rinkosi žmonės, besidomintys  tautos žadintojo, filosofo, dvasinio prado žmoguje ugdytojo, sveikos gyvensenos propaguotojo Vilhelmo Storosto-Vydūno gyvenimu, veikla ir kūryba. Tai projektinis renginys, finansuojamas Klaipėdos rajono savivaldybės, iš Informacinio gyventojų skatinimo projektų rėmimo fondo lėšų.


   Pirmoji pranešėja - Lina Vaičiulytė - Jono Lankučio viešosios bibliotekos Priekulės filialo bibliotekininkė, Baltų kalbotyros magistrė susirinkusius supažindino su Vydūno biografija, jo vykdyta veikla, kūryba. Buvęs silpnos sveikatos (sirgo tuberkulioze), sugebėjo ligą įveikti ir nugyveno ilgą ir prasmingą gyvenimą. Parašė daug straipsnių, filosofijos traktatų, studijų, dramų, išleido keletą chorinių rinkinių, kėlė Mažosios Lietuvos lietuvių tautinę dvasią ir tautinę savigarbą. 1940 m. Vydūnas vos netapo kandidatu Nobelio premijai gauti. Deja, prasidėjęs Antrasis pasaulinis karas sutrukdė šią iniciatyvą įvykdyti.
   Nuo Vydūno gimimo praėjo jau 150 metų, tačiau jo darbai, išsakytos mintys labai artimos, reikalingos, suprantamos ir šiandien. Metafizikos mokslų daktaras, Lietuvos menų ir mokslo asociacijos „Vydūno šviesa“ prezidentas, poetas, rašytojas dr. Vilimantas Zablockis pasidžiaugė, kad susidomėjimas Vydūno asmenybe, jo darbais, kūryba vis auga. „Vydūnas buvo laisvamanis. Jo moksle susilieja teosofija, antropologija, ezoterika, išmintis. Jis - antroposofijos mokslininkas. Tai mokslas, nagrinėjantis žmogų, išmintį, filosofiją.“ Sveika siela įveikia negalias. Anot  dr. V. Zablockio „žmogus pats individuliai turi domėtis, koks ir kas jis yra <...> ir gali pats save gydyti“. Tai įrodo ir Vydūno gyvenimas - jis sugebėjo įveikti ligą - tapo vegetaru, mankštinosi, susikūrė savą gydymosi metodą, kvietė žmones gyventi žmoniškai: protingai ir išmintingai ir visą gyvenimą tvarkyti iš esmės, iš dvasios - sielos. Tai, pagal Vydūną, „vyriausios sveikatos pagrindas“.
   Dr. V. Zablockis trumpai pristatė Lietuvos menų ir mokslo asociacijos „Vydūno šviesa“ veiklą,  kvietė paskaityti vieno iš garbės narių - kardiochirurgo Jurgio Brėdikio knygų.
   „Reikia išmokti sveikam išlikti“- šiais Vydūno žodžiais renginio vedėja Živilė Markutė-Armalienė pristatė trečiąją renginio lektorę Iloną Ugintę - sporto trenerę, poezijos ir knygos apie sveiką gyvenseną, mitybą autorę, natūralios kosmetikos bei žolelių mišinių kūrėją. „Aš - keturių vaikų mama“- šia fraze ji pradeda beveik kiekvieną paskaitą. Ilonai visi gydytojai tvirtino, kad ji vaikų negalės turėti, nes nuo vaikystės buvo tikras ligų maišelis: sirgo reumatoidiniu artritu, anemija, leukopenija, dukart nustatyti priešvėžiniai susirgimai, skydliaukės pakitimai, teko atsisėsti ir į invalido vežimėlį... Lektorė prisiminė: „buvau griuvenų griuvena, niekas netikėjo, kad galima tiek dažnai sirgti <...> jeigu žmogus neturi pakankamai užsispyrimo keisti gyvenimą, tai Dievas pradeda pjauti šaką ant kurios sėdi.“ Prisipažino, kad yra tinginė, tad jei ne tos ligos, ji tikrai nebūtų pasirinkusi vydūniško kelio. Pirmiausia ji išsigydė reumatoidinį artritą - kasryt per didžiausią skausmą pradėjo rąžytis, atsisakė vaistų ir, kaip išaiškėjo vėliau, daryti fascialinį tempimą. Kai iš medikų išgirdo, kad gali tekti perpilti kraują, atsisakė mėsos: „Kokį klaikų abstinencijos sindromą išgyvenau! <...> Visur kvepėjo mėsa, kad ir kiek buvau pavalgiusi, vis tiek jaučiausi alkana“. Ir po pusmečio pasitikrinus kraują - jis buvo puikus. Šiuo metu ji veganė, vasarą - žaliavalgė, yra kupina energijos ir jau daug metų jos nekamuoja jokios ligos.
   Į klausimus, kaip išsigydė vienokią ar kitokią ligą, atsako iš savo patirties: „man padėjo visiškas mitybos keitimas, kitoks požiūris į maistą, pasaulį, žmogų, save ir nuolatinis judėjimas“. Jei nepadeda vienas kelias, trenerė siūlo pasukti, išeiti į kitą, ir, svarbiausia, nebijoti keisti(-is). Taip pat atsisakyti nihilizmo ir negailėti nei savęs, nei kitų, prisiminti, kad kiekvienas iš mūsų esame stebuklas, galime matyti auras ir patys sau diagnozuoti ligas („suprantu, kad mane galima palaikyti šarlatane, tačiau visai nesunku išmokti tai daryti“), reikia mankštintis („žmogus ne kūdra, jam reikia judėti“) ir kurti.
   Žmogui būtina saviraiška, kitu atveju sutrinka skydliaukės veikla. Dr. V. Zablockis labai vaizdžiai apibūdino: „skydliaukė kaip paštas. Gamina hormonus, kurie išnešioja visą informaciją į lasteles. Jeigu skydliaukė „stresuoja“ - paštas užsidaro. Laiškai neateina. Nebėra jokios apsaugos“. Tad reikia išmokti atsipalaiduoti ir save realizuoti - nekūrybingo žmogaus nebūna, yra tik neatradę savęs.
   Anot vydūniškos pasaulėžiūros puoselėtojos, mes esame ne tik fizinis kūnas, mes esame septyni kūnai viename apvalkale, tad norint būti sveikam, reikia išvalyti visus kūnus ir laikytis vos kelių principų: pasisemti šiek tiek žinių, pasimankštinti ir pasistiprinti. Linkėdama būti kūrybingais, nuostabiais, kuriančiais stebuklus žmonėmis pakvietė padaryti kapiliarinę mankštą, kuri išjudina kraujotaką ir pasivaišinti žaliavalgišku paštetu bei tortu.
   Skanaudami patiekalus dar ilgai lankytojai nesiskirstė - uždavinėjo klausimus lektoriams, konsultavosi, įsigijo knygų.

Živilė Markutė-Armalienė
Nuotraukos - Giedrė Ilginienė, Saulė Grigonytė