„Tai buvo vakar“ - Elvitos Šeputaitės karpinių ir Giedriaus Lekstučio fotografijų parodos pristatymas

Balandžio 17-ąją, Jono Lankučio viešojoje bibliotekoje įvyko talentingų kūrėjų – Elvitos Šeputaitės karpinių ir Giedriaus Lekstučio fotografijų parodos „Tai buvo vakar“ pristatymas. Abu menininkai – skuodiškiai, Elvita Šeputaitė daug metų dirbo pradinių klasių, dailės mokytoja, ji - Lietuvos tautodailininkų sąjungos Žemaitijos skyriaus Skuodo tautodailininkų sekcijos pirmininkė. Rengia parodas Lietuvoje ir užsienyje, veda seminarus apie karpinius, jų atlikimo techniką, jos karpiniais iliustruota poetės Gražinos Daukantienės eilėraščių knyga „Rudens laimės pėdsakais“, publikuoti leidiniuose „Tautodailės metraštis“, F. Marcinko „Lietuvos ir pasaulio popieriaus karpinių menas“, „Vilnius – vartai į Žemaitiją 2012“.

Karpyti parodos autorė pradėjo atsitiktinai, jos pirmieji darbai puošė klasės langus ir mokyklą. Karpymas jai – malonumas, atsipalaidavimas po darbų. Kurti niekada nepradeda susierzinusi, supykusi ar pavargusi. Karpo ji žirklėmis (tik visai neseniai pabandė tai daryti peiliuku) iš vientiso lapo, nemėgsta kopijuoti. Mėgstamiausi karpiniai – asimetriški, dviejų spalvų - juodos ir baltos, vyrauja augaliniai motyvai. Neretai žmonės pagalvoja, kad tai ne karpiniai, o grafikos piešiniai. Susirinkusiems tautodailininkė papasakojo, kad pagal užsakymus karpo retai, vienas iš paskutiniųjų jos užsakymų – karpinių užuolaidėlės Pilaitės malūnui.

Giedrius Lekstutis – inžinierius bibliotekinių procesų automatizavimui, dirba Skuodo r. savivaldybės Romualdo Granausko viešojoje bibliotekoje. Kaip pats prisipažįsta, „labiau mėgsta būti už kadro“, jam patinka filmuoti, domisi senąja fototechnika.

Mintis surengti bendrą karpinių ir fotografijų parodą kilo tautodailininkei Elvitai, Giedrių reikėjo ilgokai įkalbinėti. Paklausti, kaip vyksta darbas, kas prie ko derinasi – menininkai nusijuokė: „nėra taip, kad Giedrius nufotografuoja, o aš pagal nuotrauką sukuriu karpinį ar atvirkščiai. Tiesiog prie jau išbaigto karpinio paieškom Giedriaus archyvuose tinkančios nuotraukos arba keliaudami pastebime kokį įdomų gamtos vaizdą ir kiekvienas jį savaip užfiksuojame“.

Parodos lankytojai menininkams linkėjo kuo daugiau kūrybinės energijos, drąsių, įdomių idėjų įgyvendinimo, šeimos palaikymo.

Živilė Markutė-Armalienė

Nuotraukos – Osvaldas Girtys