„Inovacijų biblioteka 2017“ - Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešoji biblioteka

      Nuo 2018 m. Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija organizuoja Metų nominacijos konkursą. Balandžio 19 d. per Lietuvos viešųjų bibliotekų ir jų padalinių Metų nominacijų konkurso apdovanojimus Klaipėdos rajono savivaldybės Jono Lankučio viešajai bibliotekai įteikta nominacija „Inovacijų biblioteka 2017“ -už originalią veiklą panaudojant IT technologijas, diegiant kitas netradicines paslaugas, įvairias edukacines veiklas ir neformalųjį švietimą.

      Biblioteka, siekdama pritraukti įvairių socialinių grupių lankytojus, nuolatos plečia savo paslaugų spektrą ir veiklos sritis. Tradicinius paslaugų paketus (pvz., knygų, periodinių leidinių skolinimas į namus, leidinių užsakymas ir rezervavimas internetu, konsultacijos, kompiuterinio raštingumo mokymai ir kt.), biblioteka papildo ir komercinėmis paslaugomis (pvz., leidinių, skrajučių, vizitinių maketavimas, dokumentų laminavimo ir įrišimo paslaugos, specializuotų ženkliukų gamyba ir kt.).

       Visa informacija talpinama bibliotekos svetainėje - http://www.gargzdaivb.lt/lt/, facebook paskyroje - https://www.facebook.com/J.LankucioVB/, YuoTube kanale - https://www.youtube.com/user/LankucioVB

       Dar 2015 metais startavusio „Biblioteka be sienų“ projekto dėka buvo sukurta inovatyvi paslauga, ugdanti kompetencijas, kurios skatina bendruomeniškumą, padeda prisitaikyti prie besikeičiančios informacinės visuomenės, taip prisidedant prie Klaipėdos rajono gyventojų socialinės atskirties mažinimo bei mokymosi visą gyvenimą skatinimo. Įsigijus transliacijos įrangą, J. Lankučio viešojoje bibliotekoje įkurta mobili studija tiesiogiai transliuoja įvairius renginius, paskaitas, diskusijas, edukacijas. Nuotolines transliacijas tiesiogiai galima stebėti „LankucioVB“ YouTube kanale - https://www.youtube.com/user/LankucioVB ir bibliotekos padaliniuose. Transliacijos archyvuojamos YouTube kanale. Šis komunikacinis tinklas, skirtas vaikams, jaunimui, senjorams, nenaudojant didelių finansinių išteklių pasiekia ne tik nutolusius kaimiškųjų vietovių bendruomenės narius, bet ir užsienyje gyvenančius tautiečius ir užtikrina kokybišką informacijos pasiekiamumą bei sklaidą.

      2017 metais įvykdyta 18 transliacijų. Kontaktinėse ir nuotolinėse paskaitose dalyvavo 3180 bibliotekos lankytojų.

      Iš viso J. Lankučio viešosios bibliotekos YouTube kanale per 2017 metus peržiūrėta įrašų – 21 735 kartai. Įrašus žiūrėjo ne tik Lietuvoje, bet ir svečiose šalyse: Jungtinėje Karalystėje (1143), Norvegijoje (465), Vokietijoje (227), Latvijoje, Švedijoje, JAV, domėjosi net iš Gruzijos, Indijos, Kipro, Tanzanijos, Japonijos...      statistika

     Daugiausia transliacijų įvykdyta bendradarbiaujat su Klaipėdos rajono švietimo centru. Jų Trečiojo amžiaus universiteto studentams organizuojamos paskaitos suteikė ne tik Klaipėdos rajono centro, bet ir kaimiškųjų vietovių gyventojams plėsti savo asmenines bei profesines kompetencijas, mokytis visą gyvenimą, prasmingai leisti laisvalaikį. Daugiausia dalyvių ir peržiūrėta peržiūrų sulaukta šiose paskaitose: „Korupcijos apraiškos visuomenėje ir antikorupciniai veiksmai“, „Mažosios Lietuvos reikšmė Lietuvai“, „Kokia ji - mūsų karta?“ „Nugaros skausmų prevencija senjorams: teorija ir praktika“, „Lėlės paskirtis, vieta, misija mūsų gyvenime“, „Senjoras – lyderis“.

      2017 metai buvo paskelbti mūsų kraštietės – rašytojos Ievos Simonaitytės metais. Metų pradžioje įvyko atvira, tiesiogiai internetu transliuojama diskusija „Kaip mes švenčiame rašytojos Ievos Simonaitytės jubiliejinius metus“. https://youtu.be/qwS_AcV4h7Q

      Tiesiogiai transliuojame įvairius susitikimus su kraštiečiais, žymiais žmonėmis: surengti susitikimai su Gargždų miesto garbės piliete, Rygos lietuvių vidurinės mokyklos įkūrėja ir daugiamete jos vadove Aldona Gedvilaite-Treija, su lietuviškuoju Šerloku Holmsu - VDU profesoriumi Liudu Mažyliu, atradusiu Vasario 16-osios akto originalą lietuvių kalba Berlyne, bendradarbiaujant su Klaipėdos rajono savivaldybe surengtas susitikimas – diskusija su emigrantais: suteikta informacija apie planuojantiems kurti verslą, ką galima pamatyti, pažinti mūsų krašte, apie vaikų, lankiusių ugdymo įstaigas užsienyje integracijos galimybes ir kt.

      Jau trečius metus bibliotekos partneris – Klaipėdos rajono policijos komisariatas tiesiogiai pristato savo veiklos rezultatus. Transliacijos metu policijos pareigūnai ne tik pristato savo nuveiktus darbus, bet ir tiesiogiai atsakinėja į klausytojų užduotus klausimus. https://youtu.be/QLHO6iVKTYI

      Didelio susidomėjimo susilaukė pirmą kartą Gargždų socialinių paslaugų centro suorganizuota atvira paskaita-susitikimas „Smurtas artimoje aplinkoje: prevencija ir pagalbos“. Šio susitikimo metu šia jautria tema kalbėjo specialistai, susiduriantys su smurtą artimoj aplinkoj patiriančiais žmonėmis:. E. Burinskaitė pristatė savo knygą „Dukra“ ir papasakojo apie savo, smurtautojos dukters gyvenimą ir norą jį pakeisti. Tiesioginės transliacijos metu visi dalyvavusieji atsakinėjo į užduodamus klausimus, kurie skriejo ir iš salės ir paskaitą nuotoliniu būdu stebinčių žmonių.

         Bibliotekos išgyvendamos pokyčių laikmetį ieško progresyvių būdų, kaip išlikti ir pasiūlyti vartotojui reikalingą produktą ar paslaugą. Vaikų literatūros skyriaus sukurtos inovatyvios paslaugos ir edukaciniai užsiėmimai prisideda prie vaikų ir jaunimo informacinių technologijų, kūrybiškumo ir pilietiškumo ugdymo, skatina skaitytojų iniciatyvumą ir bendruomeniškumą, užtikrina jiems kūrybišką ir turiningą laisvalaikį. Bibliotekoje itin sparčiai auga susidomėjusių skyriuje vykstančiomis interaktyviomis protų kovomis ir nuotolinėmis edukacinėmis dirbtuvėmis: interaktyvios kūrybinės dirbtuvės „Meilės pakabukas“ - https://www.youtube.com/watch?v=PZFYs8uYSsw, žaidybinės ir mokomosios pamokos su interaktyviu ekranu (pvz., „Kas yra biblioteka?“; „Planetos ir aš“ ir kt.).

      Nuotolinės protų kovos, kurios suteikia galimybę vienu metu dalyvauti visiems Klaipėdos rajone esantiems bibliotekos filialų skaitytojams (pvz., Šiaurės šalių bibliotekų savaitė #nordbib17, „Tautinis kostiumas – praeities mada“ ir kt.).

      „Robotikos“ užsiėmimai. Šiuose užsiėmimuose moksleiviai ne tik konstruoja įvairius robotus, bet ir mokosi juos programuoti (1650 lankytojų, dirbo 396 valandas).